Web Site Optimizasyonu

Web Site Optimizasyonu
Web Site Optimizasyonu

Web Site Optimizasyonu Nedir?

Web site optimizasyonu, bir web sitesinin ilerlemesi ve işlerini yürütmesi becerisini göstermesi adına gelişmek ve kontrollü olarak denemelerin kullanılması sürecine denir.

Web sitesinin performansını iyileştirmek için web site sahipleri sitelerinde güncelleştirmeler yaparlar. Yapılan bu değişiklikler ve güncellemeler, web sitesi için bazen olumlu olurken bazen de kötü etkiler gösterebilir. Web site optimizasyonu da yapılan bu değişiklik ve güncellemelerin dönüşüm oranını izler. Bu işi yaparken de bilimsel bir yöntem kullanır.

Web sitesinin öncelikle optimizasyonunun amacı belirlenmeli, daha sonra farklı işletme hedeflerine sahip olunmalıdır. Site ana sayfası web site optimizasyonu yapmak için çok değerli bir alandır. Web sitesi trafiğinde ana sayfa ilk sırada olduğundan ana sayfa optimizasyon için çok önemlidir. Ziyaretçilerin sitenin sunduğu hizmetleri veya ürünleri anlamaları ve ikinci sayfaya geçebilmeleri için ana sayfanın optimizasyonu çok önemlidir.

Web Site Optimizasyonuna Nereden Başlanmalıdır?

Web sitesi için hedefi en iyi tahminlerle belirlemelisiniz. Siteyi iyileştirmek için üst düzey bir hedef belirledikten sonra, sitede düşük performanslı yerleri belirlemeli ve dönüşüm oranlarını iyileştirmek adına, bu öğelerin nasıl test edileceğine dair hipotez oluşturmaya başlamak gerekir.

Denemenin test edeceği değişkenlerin listesi oluşturulmalı, ana sayfa, projeler, hakkımızda ve diğer sayfalar için ayrı ayrı web site optimizasyonu yapılmalıdır.

Bu aşamadan sonra yapılan optimizasyonun hangi bölümlerde zayıf olduğunu anlamak için google’nın web deney bölümüne gidilmelidir. Deney çalıştığında sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı hale getirebilmek için yeterli veriyi toplamamız gerekir.


Web Site Optimizasyonun da Testler ve Sonuçlar Nasıl Olmalı?

Web site optimizasyonu için web sitesinde yapılan testleri ve sonuçlarını iyi irdelemek gerekir. Yapılan denemenin sonuçları, web sitesinde yapılan değişiklik ve güncellemelerin iyileşme sağlayıp sağlamadığını gösterecektir. Yapılan yenilikler, iyileşme sağlamışsa, daha fazla fikir üretmeyi sağlayacağından tekrar tekrar testler yapılabilir. Bu testler, öğrenmek için bir fırsat olduğundan bu süreç yol gösterici olmaya devam eder.


Web Site Optimizasyonun Avantajları Nelerdir?

İşlem doğru yapıldığında web Site Optimizasyonu birçok iş avantajı sunar.

 • Web site optimizasyonu, web sayfası öğelerinin en iyi sürümünü belirlemeye yardımcı olur.
 • Web site optimizasyonu, web sitesinin verimliliğini arttırır.
 • Web site optimizasyonu, trafik oluşturucu kampanyalarda daha fazla YG’ye yol açar.


Web Sitesi Optimizasyonu Hedefleri Nelerdir?

Web sitenin hedefleri işletmenin türüne, hedeflediği müşteriye ve kitlenin istenen hedefine göre değişkenlik gösterir. Hedefler arasında, bir satın almayı gerçekleştirme, bir formu doldurma veya bir makale oluma olabilir. Ayrıca dönüşüm veya kitle üyelerinin sayısı da olabilir.

 

 

Site İçerik Yönetimi
Diğer Hizmetler
 • Kurumsal Web Site
  Kurumsal Web Site
  Dijital dünyanın her geçen gün geliştiği ve ilerleme kaydettiği iş dünyasında bu dünyanın verilerini doğru bir şekilde yorumlayarak hizmetleri büyüten ajans, kurumsal web sitesi tasarım hizmetleri verir.
 • Landing Page Site
  Landing Page Site
  Landing Page'ler e-ticaret sitelerin kullanımımda oldukça önemli bir role sahiptirler. Landing Page genellikle geri dönütleri artırmak için daha çok kullanılıyorlar. Farklı tasarımları ve amaçları olan bu sayfalar içeriklerinde ve tasarımlarında dikkat edilmesi gereken özellikler de bulunuyor.
 • Kurumsal Web Tasarım
  Kurumsal Web Tasarım
  Kurumsal web tasarım, kurum olarak çalışan firmaların verdiği hizmeti daha geniş bir alana duyurarak, istediği ilgiyi görmesi için önemli bir yere sahiptir.
Sizin için ne yapabiliriz?
Pena Software sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close